Polojasno
19°
Bratislava
Viliam
28.5.2024
Svoje umlčanie opozícia nenechá len tak. Matovičovci chcú odvolávať Pellegriniho
Zdielať na

Svoje umlčanie opozícia nenechá len tak. Matovičovci chcú odvolávať Pellegriniho

BRATISLAVA / Opozícia svoj boj s koaličnou väčšinou nevzdáva. Matovičovci plánujú navrhnúť odvolanie Petra Pellegriniho z postu predsedu parlamentu, zvyšok opozície zvažuje podanie na Ústavný súd SR.

Matovičovo hnutie sa po rokovaní NR SR vyjadrilo, že odmieta diktátorské praktiky predsedu NR SR a sme pripravení podať návrh na odvolanie Petra Pellegriniho z postu predsedu parlamentu. "Oslovíme opozičné strany, aby sme tento návrh podali spoločne," poznamenali poslanci Igora Matoviča. 

"Predseda NR SR včera vedome porušil zákon o Rokovacom poriadku," povedal poslanec Gábor Grendel. "Pozmeňujúce návrhy neboli poslancom rozdané a to, že ich má spravodajca prečítať si Peter Pellegrini svojvoľne vyložil tak, že stačí prečítať názvy pozmeňujúcich návrhov," pokračoval predseda Igor Matovič.

Peter Pellegrini tvrdil, že ak sa do dnešného dňa neprerokuje zákon o štátnom rozpočte, tak bude rokovanie NR SR aj medzi sviatkami. Predseda parlamentu klamal, pretože napriek svojim tvrdeniam ukončil po dvoch dňoch diskusiu o štátnom rozpočte. "Použil kladivo na opozíciu, hoci predtým tvrdil, že budeme rokovať aj medzi sviatkami," doplnil Grendel  s tým, že poslanci Matovičovho hnutia boli pripravení prísť na rokovania, "pretože obrana spravodlivosti je dôležitejšia ako dovolenky, pracovné voľno, sviatky".

"Keď predseda Národnej rady citoval z nálezu Ústavného súdu pred hlasovaním, tak vytrhol z kontextu ustanovenia. Vysvetlil si ich navyše mylne tak, že on sám je ten, ktorý rozhoduje o porušení miery obštrukcie. Nie on, ale Rokovací poriadok a jeho pravidlá o tom rozhodujú," vyjadril sa ďalší poslanec Milan Vetrák.

Predseda NR SR má právo navrhnúť ukončenie rozpravy. "Pellegrini však vedome a úmyselne porušil Rokovací poriadok v časti, ktorá hovorí o tom, že spravodajca musí pozmeňujúce návrhy prečítať poslancom. Druhý najvyšší ústavný činiteľ, ktorý chce byť prezidentom zneužil právomoc verejného činiteľa keď vedome porušil zákon. Rozprava o zákone roka netrvala ani dva dni a on sa rozhodol ju hrubým spôsobom ukončiť," uzavrel Matovič.

Zvyšok opozície sa obráti na Ústavný súd SR

Úvod tlačovej konferencie vyjadrili sústrasť Českej republike, ktorá včera zažila brutálny strelecký útok na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovy v Prahe. Na margo diania v parlamente povedali, že opäť zažili noc dlhých nožov, kedy si opozícia opäť schválila, čo chcela a to vrátane štátneho rozpočtu. 

Viac vo videu:

Prerušená debata 

Predseda NR SR  Peter Pellegrini (Hlas-SD) prerušil v piatok popoludní 6. schôdzu NR SR. Poslanci sa do lavíc vrátia po novom roku, a to konrkétne 8. januára. Ešte predtým minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) predniesol návrh na skrátené legislatívne konanie k novele Trestného zákona, ktorá predpokladá zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Zrušenie ÚŠP v januári

Rozprava k tomuto bodu sa však začne až v januári. Pellegrini avizoval, že do diskusie sa prihlásilo 59 opozičných poslancov. Po odsúhlasení má pokračovať rokovanie o novele v prvom a následne aj v druhom čítaní. Nasledovať by mal návrh na skrátené legislatívne konanie k novele zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a ďalšie rokovanie o tejto novele v prvom a druhom čítaní.

Návrh na skrátené legislatívne konanie predniesol minister spravodlivosti za Smer-SD Boris Susko. V ňom vláda vysvetľuje nevyhnutnosť prijať legislatívne opatrenia v oblasti trestného práva nadväzujúce na konania o porušení povinností vyplývajúcich z práva Európskej únie. "Ďalej je potrebné upraviť aj inštitút prepadnutia majetku v reakcii na nález Ústavného súdu SR," uvádza sa v materiáli.

Vláda tiež v návrhu hovorí o Generálnej prokuratúre SR a ÚŠP, ktoré sú "de facto v inštitucionálnej vojne", pretože presadzujú dva odlišné koncepty trestnej politiky štátu. "Uvedené legislatívne opatrenia je potrebné prijať tak, aby mohli byť účinné čo najskôr, keďže neriešenie vzniknutej situácie alebo odďaľovanie jej riešenia by mohlo ohroziť základné ľudské práva a slobody, bezpečnosť štátu či viesť k hospodárskym škodám," píše sa v materiáli.

Následne odznelo aj úvodné slovo spravodajcu. Schôdza sa začala ešte 6. decembra, na programe bolo viacero vládnych návrhov, o ktorých parlament rokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Opozícia to opakovane kritizovala. Postavila sa aj proti návrhu na zrušenie ÚŠP a snažila sa obštrukciou naťahovať diskusiu v parlamente.

Poslanci stihli schváliť štátny rozpočet na budúci rok, ale aj viaceré vládne návrhy, medzi nimi novelu tzv. kompetenčného zákona, ktorý predpokladá vznik nového ministerstva od januára 2024. Poslanci posunuli na január hlasovanie o vládnom návrhu novely zákona o odplatách a o poskytovaní príspevku v civilnom letectve.

Urobili tak pre technické problémy pri prednesení pozmeňujúceho návrhu Justína Sedláka (Smer-SD). Novela má umožniť poskytnutie príspevku v civilnom letectve ako minimálnu pomoc alebo štátnu pomoc na vykonávanie pravidelnej leteckej dopravy na území SR alebo medzi slovenskými letiskami a letiskami mimo územia Slovenskej republiky.

Súvisiace články