Skoro jasno
19°
Bratislava
Gertrúda
19.5.2024
Milanová zvažuje trestné oznámenie kvôli múzeu SNP. Len sa zúfalo bránite, reaguje jej predchodkyňa Laššáková
Zdielať na

Milanová zvažuje trestné oznámenie kvôli múzeu SNP. Len sa zúfalo bránite, reaguje jej predchodkyňa Laššáková

BRATISLAVA / V Múzeu SNP prebehla kontrola Národného kontrolného úradu, kde identifikovali viacero prípadov nehospodárnosti a netransparentnosti. Nedostatky vznikli aj v dôsledku zásahov zo strany vtedajšieho zriaďovateľa – ministerstva kultúry – do právomocí vedenia múzea. Ministerka kultúry Natália Milanová uviedla, že z týchto dôvodov zvažuje trestné oznámenie na svoju predchodkyňu.

Ministerka sa odvoláva na pochybenia v státisicoch eur

Neefektívne preplácanie nákladov za servis digitalizačných zariadení v objeme milión eur, alebo viac ako 310-tisíc za predražené pódium na oslavy 75. výročia SNP. "Ide iba o niekoľko príkladov pochybení a nehospodárneho konania v tejto organizácii," uviedla aktuálna ministerka kultúry na základe správy NKÚ.

Ministerka vo svojom vyhlásení uviedla, že kontrolóri zistili, že niektoré úkony v rámci servisných prehliadok dvoch zariadení na digitalizáciu zbierok boli fakturované neodôvodnene, bez preukázania ich opodstatnenosti a ich celkový finančný objem sa dostal nad jeden milión eur.

Milanová zdôraznila aj ďalšiu skutočnosť z kontroly. "Kontrolný úrad tiež upozornil na vysoké odhadované výdavky múzea do projektov, ktoré neboli kryté v jeho rozpočte. Vďaka takémuto konaniu došlo k zmareniu investície za viac ako 280-tisíc eur, ktorá súvisela najmä s vytvorením kultúrneho a kreatívneho centra v Banskej Bystrici," poznamenala ministerka Milanová s tým, že poukázala aj na ďalšie závery správy, ktorá uvádza, že v Múzeu SNP bolo za roky 2016 až 2020 zistené nedodržanie hospodárnosti pri používaní verejných prostriedkov spolu v sume 1 350 810 eur.

"Od svojho nástupu som upozorňovala na nedostatky, ktoré sa diali ešte za predchádzajúceho vedenia pani Laššákovej. Na ministerstve sme sa nebáli mediálneho tlaku a odvolali sme vtedajšieho generálneho riaditeľa. Vždy budem konať v záujme kultúry aj keď bude tlak od jednotlivcov, pretože im zmeny nevyhovujú,” povedala ministerka kultúry Natália Milanová.

Podľa ministerstva vzhľadom na porušenie pravidiel finančnej disciplíny v zmysle zákona o rozpočtových pravidlách, zistenia odstúpili národní kontrolóri Úradu vládneho auditu na ďalšie správne konanie. “Výsledky NKÚ potvrdzujú, že sme od začiatku mali pravdu. Z toho dôvodu zvážime s právnikmi podanie trestného oznámenia. Pani poslankyni Laššákovej v téme Múzea SNP išlo o jediné, zamedziť proces, ktorým príde o svoj nástroj totálne neefektívneho a nehospodárneho rozdeľovania státisícov eur daňových poplatníkov“, dodala k tejto téme  ministerka Milanová.

Snažíte sa odvrátiť pozornosti od svojej neschopnosti, reaguje Laššáková

Podľa exministerky kultúry Ľubice Laššákovej (Hlas-SD) sa ministerka Milanová snaží zúfalo vnútiť verejnosti tému svojej transparentnosti.

"Podotýkam, že ide o ministerku, ktorá porušila princípy transparentnosti pri výberovom konaní na riaditeľa Divadla Nová scéna, a ktorá v rozpore s proklamovaným bojom proti  korupcii úzko spolupracovala s človekom blízkym pánovi Kočnerovi!" rozčúlila sa Laššáková, ktorá dodala, že Milanovej historický odkaz našich predkov nič nehovorí.

"Zjavne nechápe, že sa porovnávali neporovnateľné udalosti. Na rozdiel od ministerky Milanovej, ktorá Múzeu SNP v roku 2021 na oslavy SNP  nepridelila ani cent, boli oslavy 75. výročia finančne zabezpečené tak, aby sme si dôstojne uctili tých, ktorí nasadzovali životy za našu slobodu," pokračovala ďalej. 

​Laššáková zdôraznila, že hlavným organizátorom osláv 75. výročia SNP bol Úrad vlády SR, Ministerstvo kultúry SR, Ministerstvo obrany SR v súčinnosti s Múzeom SNP. "Na oslavách sa zúčastnili zástupcovia diplomatických zborov zo 43 krajín, prišlo viac ako 20 000 ľudí, konala sa tiež slávnostná vojenská prehliadka za účasti 2 000 vojakov a viac ako 200 ks bojovej techniky," doplnila.

Podľa exministerky je dôležité pripomenúť nasledovné: "Oslavy trvali tri dni, pódium aj vzhľadom na bohatý viacdňový program, počet návštevníkov, ktorý prekročil 20-tisíc ľudí, ako aj význam pozvaných hostí, bolo násobne väčšie ako v predchádzajúcich rokoch a pre zabezpečenie plnohodnotného zážitku priamym účastníkom povstania ako aj návštevníkom, bolo vybavené viacerými kvalitnými LED obrazovkami. Je potrebné samozrejme započítať aj náklady na ozvučenie, technické zabezpečenie programov, ktoré boli vzhľadom na charakter podujatia a samotný program náročnejšie."

Laššáková zdôraznila aj to, že je v kompetencii ministerky, ak má pochybnosti o hospodárnom nakladaní s finančnými prostriedkami, aby nechala celú záležitosť preveriť. A ak pochybil konkrétny úradník na ministerstve kultúry, ktorého v kompetencii bolo dozorovať vynaloženie verejných prostriedkov na uvedené podujatie, v súlade so zámerom vlády a ministerstiev, nech si za to nesie plnú zodpovednosť.

Digitalizáciu nespúšťala ona

"Čo sa týka digitalizácie, zaiste si ministerka kultúry Milanová všimla, že išlo o projekt realizovaný z prostriedkov Európskej únie, kde výška NFP dosiahla sumu viac ako 26 miliónov eur a realizácia projektu trvala od 3. januára 2011 do 15. novembra 2016 s následnou 5 ročnou udržateľnosťou projektu," vysvetľovala Laššáková ďalej a zdôraznila, že uzatvorená a vysúťažená servisná zmluva zo 16. septembra 2016, o ktorej ministerka Milanová taktiež pochybuje, bola výsledkom verejného obstarávania na MK SR ako nadlimitnej zákazky.

"Len dodávam, že na post ministerky kultúry som nastúpila v marci 2018. Je však zarážajúce, že rovnakú zmluvu na servisné služby mali uzatvorené aj ďalšie organizácie MK SR, ktoré realizovali projekty digitalizácie kultúry napríklad Slovenská galéria v Bratislave, alebo Slovenská národná knižnica v Martine, Pamiatkový úrad v Bratislave a pochybenia sa uvádzajú len pri Múzeu SNP!" pokračovala Laššáková a tak, ako exriaditeľ stanislav Mičev aj ona sa odvolala na predchádzajúcu správu toho istého kontrolného orgánu.

"Dovoľujem si zároveň upozorniť, že v záverečnej správe NKÚ 2019 (z marca 2020), ktorá je verejne prístupná a zamerala sa práve na projekty digitalizácie kultúrneho dedičstva v nadväznosti na ich hospodárnosť nenašiel NKÚ žiadne pochybenia," zdôraznila exministerka, ktorá viedla rezort kultúry po tom, čo z funkcie odstúpil Marek Maďarič (vtedy Smer-SD).

"Dôrazne sa ohradzujem a vyprosujem si od jednej z najneschopnejších ministeriek v histórii Slovenska, aby verejnosti podsúvala, že obrana ikonického Múzea SNP mala za cieľ prekryť hospodárenie s finančnými prostriedkami daňových poplatníkov. Skôr než na politické hry, by sa mala sústrediť na pomoc slovenskej kultúre, ktorá jej zjavne nejde a týmito smiešnymi vyjadreniami a vyhláseniami sa snaží prekryť svoju neschopnosť a amaterizmus," uzavrela Ľubica Laššáková. 

 

Súvisiace články