Jasno
Bratislava
Bohdana
18.1.2025
Čekovský ušetrí na praní, Viskupič radí menej kúriť: Nad úsporou elektriny sa zamýšľajú aj niektorí poslanci
Zdielať na

Čekovský ušetrí na praní, Viskupič radí menej kúriť: Nad úsporou elektriny sa zamýšľajú aj niektorí poslanci

BRATISLAVA / Slováci si zrejme budú musieť siahnuť hlbšie do vrecák pri platbe energií. Aké budú budúcoročné ceny zatiaľ zrejmé nie je, no už teraz je isté, že budú vyššie. Predstavitelia minsiterstva hospodárstva sa zhodujú v jednom - ľudia budú musieť ušetriť aspoň 15 % zo svojej spotreby. Zisťovali sme preto u poslancov, ako budú šetriť oni.

Konečné ceny elektrickej energie sa v súčasnosti kreujú, no už teraz je jasné, že budúci rok budeme musieť šetriť. Počas viacerých vládnych rokovaní, ktoré sa problému s energetickou krízou venujú, predstavitelia ministerstva hospodárstva niekoľkokrát zopakovali, že pri elektrine bude cena zastropovaná zrejme do výšky 85 % spotreby oproti roku 2021 alebo 2020.

Politici ľuďom odkazujú, že na šetrenie vyzýva aj Európska únia. Tá na piatok (9.9.) zorganizovala rokovanie ministrov hospodárstva, na ktorom sa majú venovať práve cenám energií. "Napríklad Rakúsko bude šetriť 20 % zo spotreby elektriny," vysvetľoval v pondelok (5.9.) minister hospodárstva v demisii Richard Sulík (SaS) počas rokovania vlády. 

Ako plánujú šetriť poslanci?

Poslankyňa Zuzana Šebová (Sme rodina) tvrdí, že v každej situácii sa dá nejako usporiť. "Šetriť asi budeme musieť všetci. Možno si budeme dávať pozor na to, aby sme zhasínali, aby sme nepoužívali nejaké spotrebiče zbytočne, možno niečo iné," povedala pre Noviny PLUS s dôrazom na to, že budúcoročná cena zatiaľ nie je pevne daná.

Kým členka klubu Sme rodina sa zatiaľ nad úsporou nezamýšľa, inak je na tom poslanec OĽaNO Kristián Čekovský. Pre Noviny PLUS vysvetlil, že v byte kúria plynom a zároveň majú spotrebiče s nízkou spotrebou, teda na ďalšie šetrenie veľa priestoru nevidí. "V prvom rade budem dbať na to, aby sa spotrebiče ako práčka či umývačka riadu nezapínali poloprázdne," povedal politik. Doplnil, že samozrejmosťou bude aj vypínanie svetiel či televízora aj správne používanie klimatizácie. "Najviac sa dá ušetriť na vykurovaní a ohreve vody," dodal s tým, že podľa odborných prepočtov už len zníženie vykurovania o jeden stupeň dokáže obmedziť spotrebu o 6 %.

Čekovského poslanecký kolega Tomáš Šudík zas tvrdí, že účty za elektrinu sa snaží obmedziť už v súčasnosti. "Najviac používam klimatizáciu. Takže ďalší rok ju zrejme nebudem zapínať ani na výhrev, ani na chladenie. Radšej sa v zime oblečiem do teplejšieho oblečenia a v lete budem o to viac vetrať a zatmavovať okná," doplnil.

Radí aj SIEA

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) na svojom webe taktiež radí, ako ušetriť pri bežných činnostiach. Okrem už spomínaného zníženia vykurovacej teploty radia napríklad aj na to, aby si ľudia dávali pozor na vlhkosť vzduchu či prekrytie radiátorov. Vo svoj prospech môžu ľudia využiť aj zimné svetelné lúče. SIEA radí napríklad aj odstraňovať námrazu v chladničke i mrazničke či variť s pokrievkou na hrnci.

​Predseda finančného výboru Marián Viskupič (SaS) sa na energetickú krízu pripravil predčasne, i keď nie schválne. "Dal som si nainštalovať fotovoltickú elektráreň, ktorá mi časť spotreby vytvorí," vysvetlil poslanec s tým, že takýmto spôsobom spotreba klesne. Aj keď si ju dal vytvoriť len nedávno, hlavným dôvodom pre toto rozhodnutie bola ekológia. "Nie každý človek však má prostriedky, či už finančné alebo iné, na podobné zariadenia," povedal s dôvetkom, že v takomto prípade je prínosné napríklad znížiť vykurovaciu teplotu alebo naopak, zvýšiť tú chladiacu.

"Myslím si, že najjednoduchšie je vypnúť všetky spotrebiče, ktoré práve nepoužívate," povedala poslankyňa Jana Vaľová (Smer-SD). Dodala, že nad témou úspory energií sa zatiaľ nestihla zamyslieť. "Na východnom Slovensku ľudia už dávno šetria. Pretože keď máte hlbšie do vrecka, najskôr uberáte na plyne a elektrine," vysvetlila rodená Humenčanka.

Predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini si vo svojom prípade šetrenie nevie predstaviť. "Fakt neviem, kde by som ušetril. Pracujúci človek, ktorý je väčšinu času preč a príde sa domov večer len vyspať, tak už neviem čo by mal vypnúť," povedal nedávno počas tlačovej konferencie.

S otázkami sme oslovili aj poslanca Za ľudí Juraja Šeligu, no neodpovedal.

Súvisiace články