Zistenia TV JOJ: Kiska napísal osobný list členom Za Ľudí, predchádzalo tomu stretnutie s Remišovou

31.05.2021 13:39 Noviny.sk Noviny PLUS

Zistenia TV JOJ: Kiska napísal osobný list členom Za Ľudí, predchádzalo tomu stretnutie s Remišovou

Archívne video
Pozrite si archívnu reportáž o odchode expremiéra Andreja Kisku z politiky embed kód
BRATISLAVA / V sobotu sa podľa informácií TV JOJ stretla Veronika Remišová s Andrejom Kiskom v Poprade. Ten ale zatiaľ dianie v strane komentovať nechce. Podľa našich informácií sa ale Andrej Kiska ozval aj svojim stranníkom k situácií. Aj on apeluje na zvolanie snemu a zastavenie mediálnych výstupov, ktoré strane nepomáhajú. K veci sa vyjadrila aj predsedníčka strany Veronika Remišová.

Andrej Kiska v liste adresovanom stranníkom vyjadruje znepokojenie nad dianím, i pochopenie pre pocity nespokojných členov strany. Odporúčania pre kolegov zhrnul do 4 bodov.

Mimoriadny smem by sa podľa Kisku mal konať čo najskôr pre upokojenie situácie. Dovtedy by bolo podľa Kisku vhodné nekomentovať cez médiá ani sociálne siete situáciu v strane, pretože to stranu dramaticky poškodzuje. Andrej Kiska sa vyjadruje aj k špeluláciám, že sa vo vedení strany plánujú personálne zmeny, ktoré by mohli zmeniť pomery pred hlasovaním o mimoriadnom sneme práve v Bratislave.

Takéto zmeny by podľa Kisku boli vnímané ako mocenský, predvolebný boj. A na záver odporúča kolegom, plne akcpetovať výsledky tohto snemu, aby mohlo vedenie strany realizovať to, na čo dostane poverenie. Andrej Kiska zdôrazňuje, že nemá právomoci, ani nosobné preferencie na rozdiel od leta a upriamuje pozornosť kolegov na nevyhnutnosť jednotnosti. Odkaz zakladateľa strany prichádza práve pred utorkovým rokovaním predsedníctva strany v Bratislave.

K situácií sa vyjadrila aj predsedníčka Za Ľudí Veronika Remišová. Tá potvrdila stretnutie s Andrejom Kiskom a kritizuje dve krídla v strane.

V snahe o upokojenie situácie som sa cez víkend stretla s bývalým predsedom strany Andrejom Kiskom. Zhodli sme sa, že riešenie sporov v médiách strane škodí a nemôže pokračovať. Andrej Kiska dnes členom strany napísal osobný list, v ktorom ich okrem iného prosí o riešenie sporov vnútri strany kultivovaným spôsobom. O to viac ma mrzí, že hneď na to, jedna z našich poslankýň poskytla médiám rozhovor, v ktorom túto žiadosť nerešpektuje a pokračuje v eskalovaní konfliktu. Napriek tomu som presvedčená, že aj politický boj sa dá robiť čestne, férovo a nesmú sa pritom porušovať stanovy, na čom sme sa s Andrejom Kiskom zhodli. Od začiatku sporu v strane sa ako predsedníčka strany snažím, aby sme sa pri riešení sporov dvoch krídiel strany vrátili k racionálnej diskusii všetkých členov. Nebudem však mlčať keď sa vo vnútrostraníckom boji ohýbajú pravidlá, používajú intrigy a podsúvajú zavádzajúce informácie," uviedla.

Dianie v strane komentuje aj mládežnícka organizácia Mladí Za ľudí, ktorá sa pripája k výzve na predčasný mimoriadny snem. Ako ďalej uviedli Mladí Za ľudí v stanovisku, situácia v strane je kritická a súčasný stav sledujú s veľkým znepokojením. Poukázali na to, že za posledné mesiace stranu opustilo viacero kvalitných ľudí, a to nielen v parlamente, ale hlavne v regiónoch. Tvrdia, že okrem toho sú mnohí z členov strany, ktorých považujú za súčasť jej základných pilierov, vytláčaní na perifériu.

"Vladimír Ledecký musel opustiť Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Tomáš Lehotský mal byť na minulom predsedníctve strany odvolaný z pozície šéfa kancelárie strany," uviedli Mladí Za ľudí. Tvrdia, že namiesto nich sa v užšom vedení strany, ale aj v médiách, začali objavovať ľudia pre verejnosť a členov strany takmer neznámi. Na sociálnych sieťach sledujú, ako títo jednotlivci útočia na každého, kto vyjadrí akúkoľvek kritiku na fungovanie strany či na predsedníčku Veroniku Remišovú. "Očakávali by sme, že líderka strany sa voči takýmto útokom na iných členov strany ohradí, čo sa však nedeje. Práve naopak, vzbudzuje to dojem, že líderka strany tieto vnútrostranícke boje kŕmi a nie upokojuje," dodali.

Mladí Za ľudí podotkli, že čakajúc na to, že sa líderka zastane svojich členov a upokojí vášne v strane, zažili ďalšie sklamanie, keď Sme rodina zaútočila na ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú a líderka strany sa jej včas, rázne a verejne nezastala. Tiež tvrdia, že predsedníčka dlhodobo zanedbáva vzťahy s mládežníckou organizáciou. "Strana Za ľudí pre nás predstavovala centristickú alternatívu v politike, plnú schopných a kvalitných odborníkov a ľudí z regiónov. Miesto toho sa strana stala rukojemníkom predsedníčky strany, ktorá namiesto posilňovania straníckeho imidžu aktívne pracuje na jeho rozbíjaní a poškodzovaní povesti jej najznámejších tvárí," píšu ďalej v stanovisku.

Mládežnícka organizácia poukázala na to, že strana bola založená na myšlienkach a hodnotách Andreja Kisku. "Hodnoty, ktoré reprezentoval Andrej Kiska, stále považujeme v politike za nezastupiteľné. Jednou z nich bola aj politická odvaha povedať pravdu a postaviť sa tým, ktorí Slovensku škodili. Preto aj my odvážne a pravdivo pomenúvame, čo našu stranu bolí," zdôraznila. Strana podľa mládežníckej organizácie potrebuje také vedenie, ktoré dokáže chrániť verejný záujem aj pred správaním niektorých koaličných partnerov a vyvažovať ho. "Ak chce strana Za ľudí prežiť, ak chce zmeniť Slovensko, potrebuje silné vedenie, ktoré sa nebojí rázne postaviť za hodnoty, ktoré boli pre nás všetkých argumentom dať si k menu značku Za ľudí," doplnili Mladí Za ľudí v stanovisku.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:45 Noviny TV JOJ
06:25 Krimi
06:55 Noviny TV JOJ
05:40 Kinosála
05:50 Kutyil s.r.o.
06:50 Kutyil s.r.o.
05:15 Premeny domov na Havaji
05:35 Zrelé víno
07:55 Dokonalá appka
05:00 Fidlivareška
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
05:45 Už se nebojím
07:30 Nádech pro lásku
09:35 Psí veličenstvo