Oblačno
-1°
Bratislava
Timotej
24.1.2022
Milan Krajniak o ďalších príspevkoch pre rodiny: Kto sa môže tešiť na príspevky vo výške 200 a 333 eur?
Zdielať na

Milan Krajniak o ďalších príspevkoch pre rodiny: Kto sa môže tešiť na príspevky vo výške 200 a 333 eur?

BRATISLAVA / Rodiny s deťmi dostanú ďalšie príspevky. Na vláde to oznámil minister práce sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). Pôjde o domácnosti s nezaopatrenými deťmi, ktoré sa pre pandémiu COVID-19 dostali do systému pomoci v hmotnej núdzi najskôr v marci minulého roka a najneskôr v apríli tohto roka.

Vláda vyplatí jednorazový 333-eurový príspevok len na tretinu detí, ktoré žijú v rodinách v hmotnej núdzi. Minister špecifikoval, že Ppôjde o domácnosti s nezaopatrenými deťmi, ktoré sa pre pandémiu COVID-19 dostali do systému pomoci v hmotnej núdzi. Dôležité pritom je, aby sa dostali do hmotnej núdze najskôr v marci minulého roka a najneskôr v apríli tohto roka.

Kto dostane príspevok?

Nové skutočnosti vyplýva to z nariadenia, ktoré v stredu s pripomienkou schválila vláda. Podľa ministerstva práce a sociálnych vecí nárok na túto dávku získa 13,6 tisíca detí, ktoré žijú v 7,2 tisíca domácnostiach. Ku koncu apríla tohto roka pritom bolo v hmotnej núdzi 45,3 tisíca nezaopatrených detí. Vyplatenie jednorazového príspevku si zo štátneho rozpočtu vyžiada 4,5 milióna eur. Rezort práce upozorňuje na to, že tieto finančné prostriedky nemá zabezpečené vo svojej rozpočtovej kapitole.

Pôjde reálne o dva príspevky

Ako po rokovaní vlády uviedol minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak(Sme rodina), príspevok v sume 333 eur na dieťa by mala časť rodín v hmotnej núdzi dostať na účet 11. až 13. augusta, prípadne poštou 18. až 27. augusta tohto roka. Na ďalších 730-tisíc detí by malo ministerstvo práce vyplatiť v októbri tohto roka prídavok na dieťa v sume 200 eur. „V druhej, jesennej fáze by to malo byť cez zvýšený rodinný prídavok, namiesto 25 eur by mali dostať 200 eur, " povedal minister práce. Pôjde o rodiny, ktorých čistý mesačný príjem nepresahuje 1 470 eur.

„Nakoľko prerušením prezenčného štúdia na školách vypadol, resp. sa znížil príjem domácností a zároveň sa zvýšili výdavky domácností s nezaopatrenými deťmi napríklad na nákup výpočtovej techniky a na výdavky spojené s bývaním a podobne, vznikla potreba pomoci domácnostiam najviac postihnutých chudobou, ktorými sú objektívne domácnosti, ktorým sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi," uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Jednorazový príspevok má podľa rezortu čiastočne vykryť finančnú ujmu, ktorú počas pandémie tieto domácnosti utrpeli a zabezpečiť tak lepšie podmienky pre nezaopatrené deti v týchto domácnostiach.

Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina) minulý týždeň informoval o tom, že deti z rodín s čistým príjmom z práce do sumy 1 470 eur by mali v tomto roku dostať nižší, 200-eurový príspevok na dieťa.

Ako je na tom čerpanie z Nórskych fondoch?

Rezonujúcou témou sú aj projekty z Nórskych fondov.  Nakoľko pandémia paralizovala ich čerpanie, doplatilo na to predovšetkým neziskové organizácie, ktoré sa venujú nielen domácemu násiliu, ale aj rodovej rovnosti. Minister už pred časom uviedol, že aktuálne dáva prednosť reálnym problémom pred edukatívnymi projektami. "O novej podobe projektov rokujeme," vyjadril sa pre Noviny PLUS. 

Súvisiace články

Najčítanejšie