Oblačno
-1°
Bratislava
Gašpar
29.1.2023
Prezidentka Zuzana Čaputová na summite v Glasgowe: K cieľu sme sa ešte nepriblížili ani náhodou
Zdielať na

Prezidentka Zuzana Čaputová na summite v Glasgowe: K cieľu sme sa ešte nepriblížili ani náhodou

BRATISLAVA / Zástupcovia viac ako 170 krajín sveta sa v Glasgowe stretli pre jediný cieľ – zachrániť planétu pred klimatickou krízou. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová vo svojom videu a v statuse na sociálnej sieti po prvom dni na Klimatickej konferencii Organizácie spojených národov (OSN) v Glasgowe.

Zuzana Čaputová počas samitu COP26 absolvovala viaceré bilaterálne stretnutia. Rokovala s medzi nimi napríklad s premiérkou Islandu Katrín Jakobsdóttirovou či predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. Diskutovala aj s britským princom Charlesom a osobne sa rozlúčila aj s odchádzajúcou nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

"V Glasgowe som hovorila s britským princom Charlesom o ochrane prírody ale aj o príležitostiach, ktoré zelená transformácia prináša pre naše ekonomiky a súkromný sektor. Princ Charles spustil iniciatívu pre udržateľné trhy a obchod, do ktorej sa môžu zapojiť aj slovenské firmy," uviedla prezidentka na sociálnej sieti. 

Rokovala  tiež s premiérkou Islandu Katrín Jakobsdóttirovou. "Bola by som rada, keby sme prehĺbili spoluprácu v oblasti geotermálnej energetiky. Prispieť by k tomu mohla aj návšteva islandského prezidenta na Slovensku v budúcom roku," pokračovala prezidentka ďalej. 
Samit bol zároveň príležitosťou osobne sa rozlúčiť s odchádzajúcou nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.
"Poďakovala som jej za spoluprácu a za to, čo pre európsku integráciu počas svojho pôsobenia v tejto funkcii urobila," dodala Zuzana Čaputová na záver. 

Celý prejav prezidentky Zuzany Čaputovej

Vážený pán predseda, 

excelencie, dámy a páni, 

odvtedy, ako sme sa v Paríži dohodli, že dosiahneme klimatickú neutralitu do polovice tohto storočia, sa už uskutočnilo niekoľko konferencií zmluvných strán. Ale veda nám hovorí jasne: k tomuto cieľu sme sa ešte ani zďaleka nepriblížili. 

Konferencia v Glasgowe je pre planétu rozhodujúca. Potrebujeme zintenzívniť naše úsilie znížiť emisie a zmierniť následky klimatickej krízy. Ak v tomto zlyháme, na ďalších konferenciách budeme diskutovať už len o nezvratnej devastácii našej planéty a jej biotopoch. Takémuto scenáru sa stále dá ešte stále vyhnúť, zatiaľ to však vyzerá, že zlyhávame v tom, aby sme mu zabránili.

Mladá generácia tomu rozumie. V mojej krajine, na Slovensku, sa 42% mladých ľudí veľmi obáva klimatickej krízy. 73% si myslí, že ľudstvo v starostlivosti o našu planétu zlyhalo. Dve tretiny považujú opatrenia politikov na riešenie klimatickej krízy za sklamanie. Nedávna štúdia z krajín po celom svete ukázala, že 40% mladých ľudí zvažuje, či mať kvôli klimatickej kríze deti.

Je jasné, že mladá generácia vie, že nám dochádza čas. A nám politikom už dochádzajú výhovorky. Som rada, že ako Európska únia robíme to, čo je potrebné: do roku 2030 znížime emisie o najmenej 55%, do roku 2050 sa staneme prvým klimaticky neutrálnym kontinentom a budeme pomáhať rozvojovým krajinám robiť to isté.

Emisie Slovenska v porovnaní s rokom 1990 klesli o 46%, emisie metánu sú nižšie o viac ako o polovicu. Už teraz vyrábame 80% našej elektriny nízkouhlíkovo a od roku 2023 nebudeme používať uhlie na výrobu elektrickej energie.  43% prostriedkov z nášho plánu obnovy  využijeme na podporu  udržateľnej zelenej tranzície v doprave, priemysle alebo budovách. A bokom nezostanú ani tí najzraniteľnejší.

Zároveň vieme, že tieto kroky samé o sebe nebudú stačiť. Boj proti klimatickej kríze si vyžaduje naozaj globálne úsilie: nielen zo strany EÚ a zvyšku rozvinutého sveta, aj keď práve my máme osobitnú zodpovednosť. Všetci musíme prispieť svojím spravodlivým dielom – vrátane tých štátov, ktorých najvyšší predstavitelia  neprišli do Glasgowa. To platí aj pre oblasť financovania opatrení v oblasti zmeny klímy. V rokoch 2019 až 2023 Slovensko zdvojnásobilo svoj dobrovoľný príspevok do Zeleného klimatického fondu.

Excelencie, 

uhlíková stopa lietadiel, ktorými sme do Glasgowa prileteli, nesmie byť jediným výsledkom tohtoročnej konferencie. Parížske záväzky musíme premeniť na reálny a kredibilný pokles emisií CO2.  Každý z nás má svoju vlastnú cestu rozvoja a odlišné východiskové pozície, ale spája nás jeden spoločný cieľ: zachrániť našu planétu. Konajme podľa tohto cieľa.

 

Ďakujem.

 

Súvisiace články

Najčítanejšie