Zlučujú sa delením: Jeden smutný príbeh jedného "otca spájania pravice"
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / S Eduardom Hegerom nechce ísť do volieb žiadna relevantná politická sila a odmietajú ho aj mikrostrany. Z veľkého spájania tak nielenže nič nebude, ale strany sa už niekoľko mesiacov rozmnožujú delením.
Eduard Heger odišiel z OĽaNO, lebo chcel napĺňať vlastnú víziu v politike. Jeho snahy o spájanie však zostali v troskách a s expremiérom, ktorého do kresla predsedu vlády posadil Igor Matovič, sa okrem Jablka nechce spojiť nikto. To, že o jeho spoločnosť nemajú záujem, mu dnes odkázali aj z Mostu-Híd, ktorý sa spojil s Mikulášom Dzurindom.
"Pri Eduardovi Hegerovi začína byť jasné, že nikto z relevantných hráčov neverí politickej budúcnosti Eduarda Hegera a nie je pre nich takým príťažlivým človekom, že by s ním chceli spojiť tú svoju politickú budúcnosť," uviedol politológ Miroslav Řádek pre Noviny PLUS TV JOJ. Napriek tomu to však Eduard Heger nemôže vzdať. "To, či na to má, alebo nie, nezistíme, kým si neprejde touto osobnou skúsenosťou," pokračoval ďalej.
Utrpenie expremiéra Hegera
Dočasne poverený premiér Eduard Heger oznámil odchod z hnutia OĽaNO uprostred noci na svojom profile na sociálnej sieti. Zdôraznil, že má vlastnú víziu o politike. "Dnes sa moja úloha a poslanie v hnutí naplnili. Mám vlastnú víziu o politike. Viem, že ak ju chcem naplniť, musím sa vydať vlastnou cestou," vyhlásil s tým, že pôsobenie v OĽaNO označil za kľúčovú etapu politického života.
Následne oznámil Eduard Heger projekt Demokrati, ktorý založil spolu s Jaroslavom Naďom, Karlom Hirmanom, Rastislavom Káčerom, ale aj Jánom Budajom.
Od začiatku bolo jasné, že do svojho politického otca nechce príliš kopať, ale ako to v prípade Igora Matoviča býva, nedal mu možnosť predsavzatie naplniť. Konflikt sa vyostril po tom, čo kvôli dotácii z ministerstva životného prostredia odstúpil z funkcie ministra pôdohospodárstva Samuel Vlčan.
O tom hovorí OĽaNO na čele s Matovičom, ako o nominantovi Eduarda Hegera, hoci bol Vlčan poradcom práve Igora Matoviča. Po odchode Vlčana však Rastislav Káčer vypálil Eduardovi Hegerovi rybník a opustil nielen jeho dočasne poverenú vládu (čo znamenalo jej definitívny koniec), ale aj stranu.
Demokrati vznikli na pôdoryse strany Spolu, ktorá sa na tlačovej konferencii najprv spojila s projektom Mikuláša Dzurindu, aby ho o niečo vyše mesiaca opustila kvôli Eduardovi Hegerovi. Demokrati sa hneď po ohlásení pohybovali v prieskumoch niekde okolo 5 % a od toho času sa prepadli k 3 %.
Podľa informácií Novín PLUS TV JOJ bol zo strany Demokratov veľký záujem o spojenie s Veronikou Remišovou (Za ľudí), ale napokon sa k Eduardovi Hegerovi pridali "iba" Juraj Šeliga a Jana Žitňanská. Napokon si dala povedať aj Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá bude mať na kandidátke Demokratov päť miest, hoci pôvodne chcela dvadsať miesť. Záujem mala o koniec kandidátky. Dnes je zrejmé, že zo stopäťdesiatej priečky sa pobije s rivalmi ako Igor Matovič (OĽaNO) alebo Alojz Hlina (SaS).
Koho všetkého chceli a nedostali?
Veľký záujem o spájanie mal Eduard Heger aj s ďalšími menšími stranami, ako sú Občianski demokrati Slovenska, Modrí Mikuláša Dzurindu, ale napríklad aj s Maďarským fórom. Dohoda generálom Pavlom Mackom bola nereálna od začiatku, nakoľko práve Macko odišiel zo strany Spolu kvôli Miroslavovi Kollárovi. Sám pritom argumentoval, že sa nemôžu spojiť s politikmi, ktorí boli zodpovední za chaos, ktorým krajina trpela od volieb v roku 2020.
K Modrím sa pripojil Most Híd, ktorý opustil Alianciu, ktorá na svoju kandidátku vzala Györgyho Gyimesiho, ktorý odišiel z poslaneckého klubu OĽaNO a po návrate do NR SR ho z parlamentnej lavice "vyšťuchol" exminister obrany Jaroslav Naď.
Zoskupenie strán okolo Maďarského fóra oznámilo, že sa nechce spojiť s Demokratmi, ale sú ochotní hovoriť s Modrými Mikuláša Dzurindu. MF, ale aj ODS chcú byť podľa Simona alternatívou pre stredopravého voliča, ktorá nie je spájaná s vládami Roberta Fica (Smer-SSD) a Eduarda Hegera (Demokrati).
"Heger povedal, že ako strana s najvyššími preferenciami chcú rozhodovať o prípadnej volebnej strane, o jej zložení, kampani a chcú postaviť lídra. My sme iného názoru," povedal Macko. Zoskupenie Maďarské fórum, Občianski demokrati Slovenska, Za regióny, Rómska koalícia, Demokratická strana svoj názov meniť nebude. Neplánuje sa ani spájať s inými stranami.
Otvorené zostáva, či sa na ich kandidátku niekto pripojí alebo sa oni pripoja na kandidátku k niekomu inému. "Sme pevne rozhodnutí ísť do týchto volieb s týmto zoskupením, ale sme otvorení odborníkom, ktorí by mohli prísť na našu kandidátku," povedal Simon. Dodal, že aktuálne finalizujú volebný program.
"Pythia z Trnavy" aka Igor Matovič
Igor Matovič na strany, ktoré označil za demokratické, zaútočil už niekoľkokrát, pričom ich zakaždým obviňuje z toho, že ak sa nespoja, pomôžu zvíťaziť "mafii v podobe Smeru I. a Smeru II.". Líder obyčajných, ktorý sa necháva opakovane počuť, že neverí prieskumom, sa zahral na vešticu a svojim sledovateľom na sociálnej sieti naservíroval výsledok volieb aj s dosiahnutými percentami.
"Ako dopadnú voľby?... ak sa tento týždeň malé strany nespoja … a ak progresívni akoženovinári neprestanú so svojou vyše trojročnou manipulatívnou vojnou voči OĽaNO, realistický výsledok volieb vidím cca takto:" uviedol Matovič na svojom obľúbenom komunikačnom kanáli.
"Slovensko sa rúti do pekla, ale hlupáci ešte stále uprednostňujú svoje egá pred spájaním, hoci sami to určite nedajú. Slovensko sa rúti do pekla, ale hlupáci ešte stále miesto boja proti mafii, všemožne legitimizujú Hlas mafie. Slovensko sa rúti do pekla, ale hlupáci si nie sú schopní ani uvedomiť, že 500 € je v tejto situácii jediná efektívna šanca na vybičovanie účasti v boji za záchranu demokratického Slovenska. Slovensko sa rúti do pekla, ale pre hlupákov je najväčší nepriateľ ten, ktorý sa jediný mafie roky nebál a dokázal ju poraziť," napísal Matovič.
Podľa politológa Miroslava Řádka robí Igor Matovič to, čo robil vždy. Napriek tomu, že je zrejmé, že sa expremiérovi a exministrovi financií nepodarí zlepiť vládnu koalíciu ani vtedy, ak by vo voľbách dosiahol mimoriadny výsledok, to preňho ani nie je prioritou.
"Z dnešného pohľadu to nevyzerá, že by sme v prípade Igora Matoviča vedeli hovoriť o neúspechu, hoci nemá koaličný potenciál. To mu však neprekáža, pretože jeho prioritou je naďalej mať svoje politické hračky a rozbíjať im hrady z piesku. On tie hrady nepotrebuje stavať, jemu stačí ich rozbíjať," poznamenal odborník.
Řádek dodal, že Matovič je ako to dieťa na pieskovisku, ktorého uspokojuje robiť zle ostatným. "Hoci je možné, že veľa strán sa nedostane do parlamentu, Igor Matovič na nich útočí zo škodoradosti," uzavrel.