Richard Sulík a Ľuboš Lopatka odvolali Holáka: Zavádzalo OĽaNO v tvrdeniach o právnych službách?

Richard Sulík a Ľuboš Lopatka odvolali Holáka: Zavádzalo OĽaNO v tvrdeniach o právnych službách?

BRATISLAVA / Včerajšie zadržanie Andreja Holáka zo MH štátneho manažmentu opäť neštrbilo vzťahy v koalícii. Do ministra hospodárstva sa okamžite oprel nielen minister financií Igor Matovič, ale aj hnutie OĽaNO. Dnes Sulík spolu s generálnym riaditeľom MH manažmentu Ľubošom Lopatkom prezradil, akýďalší osud čaká Holáka v štátnej firme.

To, že Andrej Holák, podpredseda MH manažment, bol zadržaný sa Sulík spolu s Ľubošom Lopatkom dozvedeli z médií. "Pána Holáka som nepoznal a nikdy som sa s ním nerozprával," poznamenal Sulík s tým, že s nominantom smeru, ktorého zdelil nikdy nehovoril. "Ľuboš Lopatka, ktorý patrí k najlepším manažérom v krajine, navrhol tohto pána ponechať v predstavenstve," pokračoval minister hospodárstva s tým, že dôvodom bola korporátna pamäť. "Je dobré mať vo vedení niekoho, kto pozná históriu a bol pri tom," zdôraznil Sulík s tým, že s takýmto prístupom súhlasí, pretože je dôležité zachovať kontinuitu. 

Andre Holák nebude ztaiaľ stíhaný väzobne. Pre TA3 to potvrdil jeho právny zástupca. 

Tvrdenie, že Matovič ho na Holáka neupozorňoval vzal líder SaS späť. Vyjadril sa tak včera v relácii  nNa hrane v Tv JOJ. "Podpísal som odvolací dekrét a dnešným dňom pána Holáka odvolávam z predstavenstva MH manažment," zdôraznil, že SaS dokázala vždy konať veľmi rýchlo. Za príklad mu slúžila členka SaS, ktorá čerpala vyššiu dotáciu než mala. SaS sa s ňou rozlúčila do 24 hodín a peniaze musela vrátiť.

Zavádzajúce tvrdenia Igora Matoviča?

Ľuboš Lopatka dodal, že ani on pána Holáka nikdy predtým nestretol a nevedel o jeho existencii. Spolupracovať s Holákom chcel po osobnom rozhovore a z pragmatických dôvodov. "Nežijem v triednom boji," poznamenal Lopatka s tým, že o ponechanie Holáka poprosil ministra s najčistejším svedomím.

Zdôraznil, že čo sa týka MH manažmentu, tak Holákovi nemá čo vyčítať. Tvrdí, že Holák nepodpísal zmluvu s problematickým právnikom Bžánom. Tá nebola podpísaná v roku 2018, ale ešte v roku 2015, a teda tri roky pred nástupom Holáka do MH manažmentu. Každá kancelária prešla regulérnou súťažou. Lopatka porprel, že by  niekedy bola vyplatená suma presahujúca 500 eur za právne služby. Obvinenie Holáka zároveň nesúvisí s pôsobením v MH manažmente. Potvrdil to manažér Ľuboš Lopatka. 

OĽaNO reaguje ďalšou výzvou

Hnutie OĽANO včera vyzvalo ministra, aby Andreja Holáka okamžite odvolal. „Žiaľ, minister hospodárstva Richard Sulík sa vyjadril k tomuto svojmu nominantovi veľmi vyhýbavo. Slovne zľahčoval, že špičkového manažéra štátu odviedla polícia a obvinila zo závažných trestných činov. Podobne vystupovalo aj vedenie firmy MH Manažment, keď ponechanie A. Holáka vo funkciu obhajovalo potrebou kontinuity,“ hovorí predseda Výboru pre hospodárske záležitosti NRSR Peter Kremský (OĽANO). „Vítame, že minister Sulík dnes Andreja Holáka po našom tlaku odvolal, je však neospravedlniteľné, že ho obhajoval a držal vo funkcii takmer rok, a to napriek našim zisteniam a podozreniam z korupcie.“

„Chcel by som preto vyzvať ministra Richarda Sulíka, aby sa postavil k tomuto problému čelom, okamžite odvolal celé vedenie MH Manažmentu a vymenoval namiesto neho čestných a odborných ľudí, ktorí nebudú podozriví z korupcie a nebudú obhajovať politických nominantov bývalej vlády,“ dopĺňa Kremský. „Už v minulosti ho k tomu vyzýval vtedajší premiér Igor Matovič, ale bez výsledku. Je načase, aby Richard Sulík prevzal politickú zodpovednosť za svojich nominantov vo všetkých štátnych podnikoch. Kontinuitu so Smerom tu OĽANO naozaj nebude trpieť.“ P. Kremský zároveň iniciuje poslanecký prieskum vo firme MH Manažment a zvolá mimoriadny hospodársky výbor, na ktorý pozve ministra R. Sulíka.

​Andrej Holák je bývalý štátny tajomník ministerstva dopravy za ministra Smeru Jána Počiatka, šéf služobného úradu za predchádzajúceho ministra Smeru Ľubomíra Vážneho. Bol členom komisie, ktorá rozhodovala o neslávnom mýtnom tendri, na ktorý dodnes doplácajú všetci občania Slovenska. Bol aj regionálnym funkcionárom Smeru, predovšetkým však podpredsedom Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý roky kryl korupciu.

To je aj funkcia, kvôli ktorej je vyšetrovaný, keď poskytol odborné právnické vyjadrenie vtedajšiemu šéfovi Finančnej správy, ktorý ním zakryl korupčné správanie. Prirodzene, toto vyjadrenie sa medzičasom záhadne stratilo. Práve právnické znalosti a schopnosti majú byť podľa vedenia MH Manažmentu tým, čo A. Holáka kvalifikuje do funkcie vysokého funkcionára štátnej správy. „Takíto toxickí právnici nemajú v orgánoch štátnych firiem čo hľadať, aj keby vymenili desať kabátov,“ dopĺňa Peter Kremský.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

13:40 Pravá blondínka 2
15:50 Nová záhrada
16:50 Na chalupe
14:30 Záchranári
15:20 Mačka a pes
17:30 Denník ľadovej princeznej
14:40 Dr. Harrow
15:50 Dr. Harrow
16:55 9-1-1
15:05 Bob a Bobek králiky z klobúka
15:15 Jahôdka a jej kamaráti I.
15:40 Strážca vesmíru Roger
15:05 Můj kámoš špión
16:55 Kdybych měl křídla
18:30 Ledová sezóna