Oblačno
18°
Bratislava
Lenka
4.6.2023
Vláda: Otvorí sa centrum v Jeruzaleme, režim na hraniciach bude voľnejší a zmeny v dôchodkovej reforme
Zdielať na

Vláda: Otvorí sa centrum v Jeruzaleme, režim na hraniciach bude voľnejší a zmeny v dôchodkovej reforme

BRATISLAVA / Na vláde sa dnes zaoberali nielen novou mapou okresov, ale aj rozhodnutím Ústavného súdu. Ako ovplyvní pozastavenie vyhlášky Jána Mikasa pandemickú situáciu? Milan Krajniak priznal, kvôli čomu by bol ochotný podať demisiu.

Minister Vlčan predstavil transformáciu PPA

Transformácia Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) na prehľadnú a dostupnú pre všetkých pôdohospodárov patrí medzi najvyššie priority nového vedenia agrorezortu. Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan spolu s generálnym riaditeľom PPA Jozefom Kissom v stredu predstavili hlavné kroky smerujúce k prerodu tejto inštitúcie na modernú a pro-klientsky orientovanú organizáciu v najbližších mesiacoch. Zhodli sa na tom, že PPA musí do 15. októbra 2021 stihnúť zlepšiť odbúranie byrokracie pri procesoch, digitalizáciu agentúry či transparentnosť procesov. Tým by sa mala zabezpečiť väčšia dôveryhodnosť agentúry. PPA tiež plánuje pravidelné informovanie Európskej komisie o fungovaní agentúry a zlepšenie odbornosti personálu aj na úrovni regiónov.

"V polovici októbra musíme mať pre akreditáciu PPA Európskou komisiou splnené to, čo je nevyhnutné. Do konca roka chceme potom získať plnú akreditáciu, ktorá nebude spochybnená Európskou komisiou. Nároky na nové vedenie s pánom Kissom sú vysoké, no majú moju plnú dôveru," uviedol agrominister Vlčan.

​Úlohou novej administratívy v PPA pod vedením Jozefa Kissa bude nastavenie nielen efektívnych kontrol, zabezpečenie ich objektívneho a nezávislého výkonu, ale aj zavedenie systémov, ktoré zásadným spôsobom znížia riziko podvodov. "Namiesto konzultantov poradia žiadateľom už regionálne pobočky PPA a preto je dôležité, aby boli na týchto miestach skutoční odborníci. Samozrejmosťou efektívnej komunikácie v 21. storočí je úplná digitalizácia. Ďalej máme ambíciu vytvoriť digitálny komunikačný kanál, tzv. Portál farmára, kde bude možné sledovať životný cyklus od vyhlásenia výzvy až po kontrolu udržateľnosti. Vzorní žiadatelia o podpory, ktorí splnia riadne a včas všetky kritériá, majú príležitosť získať vyššiu kredibilitu v agrosektore,“ povedal Jozef Kiss. Avizovaná transformácia PPA bude zameraná ako na projektové podpory, tak aj na priame platby.

Pôdohospodárska platobná agentúra funguje od roku 2004. Počas doterajšej existencie vyplatila celkovo takmer 12 miliárd eur. Len v minulom roku to bolo skoro 800 mil. eur. PPA od svojho vzniku implementuje Spoločnú poľnohospodársku politiku EÚ, Spoločnú rybársku politiku EÚ a Štátnu pomoc. V nadchádzajúcom období bude kľúčové získanie trvalej akreditácie. Termín je do 15. októbra 2021.

Rozhodnutie Ústavného súdu

Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) predpokladá, že Ústavný súd SR (ÚS SR) pozastaví účinnosť vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) týkajúcej sa režimu na hraniciach. Ako povedala pred dnešným rokovaním vlády, treba počkať na to, ako ÚS SR toto prípadné rozhodnutie odôvodní a následne zvoliť ďalší postup.

"Uvidíme, či ide o vážne, alebo len drobné pochybenie. S predsedom Ústavného súdu, Ivanom Fiačanom, som sa rozprávala aj dnes, ale je logické, že mi dôvody tohto rozhodnutia nemôže oznámiť skôr, ako bude prezentované oficiálne," dodala Kolíková.

​Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) a minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) pred rokovaním vlády nepovedali, ako bude Slovensko po rozhodnutí ústavného súdu postupovať. Chcú si počkať na oficiálne vyjadrenie súdu, ktoré sa očakáva dnes.

Aj vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) potvrdila, že na vysvetlenie ÚS SR vo vláde stále čakajú. Potvrdila však, že ide o vyhlášku ÚVZ týkajúcu sa režimu na hraniciach. "Nepoznáme presné zdôvodnenie toho, čo presne súdu vadí. Keď to budeme vedieť, tak si k tomu v koalícii sadneme a vyjadríme sa," ozrejmila Remišová.

Slovensko otvorí v Jeruzaleme nový inštitút

Slovensko 1. septembra otvorí v Jeruzaleme Slovenský inštitút. Po dnešnom rokovaní vlády to uviedol minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS). Minister uviedol, že dôvodom na otvorenie je to, že Slovenská republika má dlhodobo dobré bilaterálne vzťahy s Izraelom, ktorý považuje za veľmi dôležitého partnera na Blízkom východe.

"Ďalším dôvodom otvorenia je, že Slovensko rozširuje sieť svojich zastúpení vo svete. Zatiaľ máme osem inštitútov, ktoré sa venujú najmä kultúrnej prezentácii. Teraz otvárame deviaty v poradí v Izraeli,“ povedal Korčok. Poukázal aj na to, že v Izraeli momentálne žije a pracuje viac než desaťtisíc občanov SR a každoročne túto krajinu navštevuje veľké množstvo turistov a ich počty za posledné roky narastajú, v roku 2019 to bolo 22-tisíc. "Chceme, aby bola SR lepšie viditeľná v Izraeli najmä v oblasti kultúry, čo bude najväčšia náplň pôsobenia tohto inštitútu,“ dodal minister.

Korčok uviedol, že otvorenie Slovenského inštitútu v Jeruzaleme neznamená zmenu postoja SR k celému blízkovýchodnému mierovému procesu, ktorý je v tejto chvíli zamrazený. "Rovnako platí aj to, že rešpektujeme rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, ktoré sa týkajú Jeruzalema. To znamená, že štatút tohto mesta musí byť výsledkom rokovania Izraela a Palestíny,“ povedal.

Šéf slovenskej diplomacie zároveň pripomenul, že aj po sformovaní novej izraelskej vlády pokračuje komunikácia slovenského rezortu s izraelským ministrom zahraničných vecí Yairom Lapidom, s ktorým slovenský minister komunikoval už dvakrát.

​Podľa Lengvarského budú opatrenia na hraniciach miernejšie

Šéf rezortu zdravotníctva a nominant OĽaNO Vladimír Lengvarský uviedol, že po rozhodnutí Ústavného súdu a pozastavenia vyhlášky hlavného hygienika bude režim na hraniciach miernejší. Očkovacia kampaň by sa mala meniť, rezort zdravotníctva pracuje na jej novom dizajne. Ako povedal po rokovaní vlády minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, vzhľadom na to, že všetci, ktorí sa chceli zaočkovať, už zaočkovaní sú, sa musí kampaň zamerať iným smerom. Šéf rezortu verí, že sa to uzavrie „v skorej dobe“. Z rezortu financií však prostriedky zatiaľ ministerstvo zdravotníctva nedostalo. Financovanie chce Lengvarský riešiť až po tom, ako sa definitívne dohodne na novej podobe kampane.

Skôr ako kampaň však minister zdravotníctva presadzuje opatrenia, ktoré sú konkrétne smerované na najrizikovejšie skupiny. „Dnes budeme hovoriť so zástupcami poisťovní o väčšej motivácii lekárov, ktorí očkujú, ďalších možnostiach rozšírenia tohto stavu a presnom cielení mobilných tímov do regiónov,“ uzavrel.

Viac o aktuálnej mape okresov sa dozviete vo videu:

Súvisiace články