Predseda vlády Heger a minister práce Milan Krajniak predstavujú výsledky v zamestnanosti. Je dôvod na hrdosť?

Predseda vlády Heger a minister práce Milan Krajniak predstavujú výsledky v zamestnanosti. Je dôvod na hrdosť?

BRATISLAVA / Zamestnanosť stúpa a podľa ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) sa negatívny trend pandémie podarilo zvrátiť.

"Reálne bolo prepustených len 1 500 ľudí," poznamenal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Podľa neho, ale aj predsedu vlády Eduarda Hegera je na tom Slovensko čo sa týka zamestnanosti mimoriadne dobre. K dohode zrejme čoskoro dospejú aj s tripartitou. 

Trh práce na Slovensku sa postupne zotavuje. Na tlačovej besede pred rokovaním vlády to povedal premiér Eduard Heger. V minulom mesiaci miera evidovanej nezamestnanosti podľa neho dosiahla 7,76 percenta, čo je najnižšia nezamestnanosť v tomto roku. Slovensko má pritom podľa premiéra za sebou ťažký pandemický rok, pričom pandémia sa ešte neskončila. Zamestnávateľom sa Heger poďakoval za to, že s finančnou pomocou od štátu udržali pracovné miesta.

„Vďaka pomoci, ktorú sme nasadili, nezamestnanosť sa nám podarilo udržať pod kontrolou počas celej pandémie," povedal. Samotná pomoc na udržanie pracovných miest, ktorú poskytujú úrady práce, zatiaľ dosiahla dve miliardy eur. Upozornil na to, že Európa vstupuje do tretej vlny pandémie, ktorú vyvolá delta variant. „Na tretiu vlnu je štát pripravený a verím, že ju zvládneme," dodal.

Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak poukázal na to, že hromadnými prepúšťaniami bolo na Slovensku v tomto roku ohrozených 4,3 tisíca pracovných miest, z ktorých sa však dve tretiny podarilo odvrátiť. „Reálne zamestnávatelia prepustili iba 1 535 ľudí," povedal. Podľa neho sa tak stalo vďaka opatreniam vlády. Upozornil tiež na rastúci počet voľných pracovných miest na Slovensku a zvyšujúci sa počet zamestnancov, dohodárov a živnostníkov. Kým v apríli až júni minulého roka si podľa neho našlo prácu 29,6 tisíca ľudí, v apríli až júni tohto roka to bolo 39,7 tisíca ľudí.

​Na rozdiel od predchádzajúcich mesiacov bol júnový pokles nezamestnanosti pomerne rovnomerne rozložený medzi regiónmi Slovenska, uviedol analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Silnejší trh práce na západe krajiny i slabší trh práce na juhu stredného a na východom Slovensku zaznamenali podľa neho v porovnaní s májom približne rovnaký pokles nezamestnanosti. „To však znamená, že nožnice z obdobia pandémie ostávajú stále otvorené," tvrdí. Ako upozornil, kým oproti obdobiu spred vypuknutia pandémie miera nezamestnanosti na západe krajiny narástla o 2,11 percentuálneho bodu, na juhu stredného a na východnom Slovensku až o 3,64 percentuálneho bodu.

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v júni medzimesačne klesla o 0,16 percentuálneho bodu na 7,76 percenta. Úrady práce evidovali koncom júna 212 635 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. Oproti máju tohto roka ide o pokles o 4 527 osôb. Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie za jún tohto roka predstavovala 8,37 percenta. Oproti máju tohto roka klesla o 0,10 percentuálneho bodu. Úrady práce evidovali v júni celkovo 229 394 ľudí bez práce, čo je o 2 835 osôb menej ako v máji tohto roka.

Pracovné uplatnenie si podľa ústredia práce počas minulého mesiaca našlo takmer 15-tisíc nezamestnaných, čo bolo o 1 622 nezamestnaných viac ako v máji. „V porovnaní s júnom 2019, keď Slovensko nepociťovalo dopady pandémie, je to dokonca nárast o 2 003 osôb," upozornilo ústredie práce. Úrady práce z evidencie v júni vyradili 19 962 uchádzačov o zamestnanie. Pribúdajú aj voľné pracovné miesta. Úrady práce ich počas minulého mesiaca ponúkali viac ako 73-tisíc. „Je to jasný signál, že trh práce sa zotavuje už tretí mesiac po sebe," tvrdí ústredie práce.

Premiér a člen vlády sa nevyhli ani téme nútených streilizácií. Obaja politici sa vyjadrili, že sa spoliehajú na poslanca Petra Polláka (OĽaNO), ktorý k téme zvolal Ústavno-právny výbor. 

Viac sa dozviete vo videu:

Zdroj: Noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

13:40 Pravá blondínka 2
15:50 Nová záhrada
16:50 Na chalupe
15:20 Mačka a pes
17:30 Denník ľadovej princeznej
19:45 Profesionáli VI.
14:40 Dr. Harrow
15:50 Dr. Harrow
16:55 9-1-1
15:15 Jahôdka a jej kamaráti I.
15:40 Strážca vesmíru Roger
15:55 Barbapapa I.
15:05 Můj kámoš špión
16:55 Kdybych měl křídla
18:30 Ledová sezóna