Skoro jasno
11°
Bratislava
Natália
6.10.2022
Ministerstvo kultúry tvrdí, že zatvárať sa už nebude. Pravidlá prišli príliš neskoro, reagujú organizátori podujatí
Zdielať na

Ministerstvo kultúry tvrdí, že zatvárať sa už nebude. Pravidlá prišli príliš neskoro, reagujú organizátori podujatí

BRATISLAVA / Nový covid automat sa dotkne aj kultúrnych inštitúcií a podujatí. Ministerstvo síce avizuje, že kultúra sa už zatvárať nebude, Hudobná únia však reaguje, že pomoc prišla neskoro a festivalovú sezónu už nezachránia. Nové nariadenia skomplikovali život aj festivalom a podujatiam, ktoré majú predané vstupenky, a to za starých podmienok.

Ministerstvo kultúry v rukách Natálie Milanovej (OĽaNO) informovalo, že podľa nových pravidiel brány kultúrnych podujatí budú môcť zostať otvorené počas všetkých stupňov COVID automatu. "Zaručuje to aj aktuálna verzia kultúrneho semaforu, ktorú vláda schválila vo štvrtok 12. augusta. Organizátori budú mať voľné ruky a sami sa môžu rozhodnúť, v akej podobe budú podujatie organizovať. Kultúrny semafor rovnako ako COVID automat sa riadi podľa rozdelenia na plne zaočkovaných, skupinu OTP (očkovaní, testovaní, prekonali ochorenie COVID-19) alebo základ (bez ohľadu na ich prípadné očkovanie, prekonanie choroby či testovanie)," uviedol rezort v tlačovej správe. 

Lepšie podmienky pre bezpečnú kultúru

Semafor pre kultúru po novom necháva akcie pre zaočkovaných bez limitu v štyroch z piatich  stupňov. V poslednom čiernom stupni (III. stupeň ohrozenia) sa iba sprísňujú obmedzenia na maximálne 100 ľudí v interiéri alebo exteriéri, podujatia sa však môžu naďalej organizovať.

V stupni “Monitoring” pri výbere podmienok podľa OTP (očkovaní, testovaní, prekonali ochorenie COVID-19) kultúrny sektor pokračuje v režime bez obmedzenia percentuálnej obsadenosti, rozhoduje však absolútny počet návštevníkov - a to 2500 v interiéri a 500 v exteriéri. V nasledujúcich stupňoch - ostražitosť, I. stupeň ohrozenia a II. stupeň ohrozenia - sa pristupuje k obmedzeniu kapacity na 50% a maximálne počty návštevníkov. 

Očkovanie prináša výhody aj pre kultúru

Ministerstvo kultúry chce prostredníctvom zmeneného semafora povzbudiť kultúrne inštitúcie, organizátorov kultúrnych podujatí aj účinkujúcich, aby čo najviac dávali do pozornosti výhody očkovania, ktoré chráni zdravie obyvateľstva a podporuje fungovanie kultúry v nasledujúcich mesiacoch. “Veríme, že ide o signál, ktorý dokáže povzbudiť ľudí, ktorí ešte nie sú očkovaní, aby tak urobili. Zároveň tak umožníme tým, ktorí sa dali zaočkovať, aby mohli  navštevovať kultúrne akcie aj počas horších stupňov nákazy COVID-19,” vyjadrila sa ministerka kultúry Natália Milanová. 

Úrad verejného zdravotníctva zohľadnil nový kultúrny semafor vo vyhláškach, ktoré vstúpia do účinnosti v pondelok 16. augusta 2021. Všetky informácie z nového kultúrneho semaforu nájdete na stránkach ministerstva kultúry alebo priamo na tomto odkaze. Pod pojmom “základ” sa pre potreby covid automatu myslia všetky osoby bez ohľadu na ich prípadné očkovanie, prekonanie choroby či testovanie. Pod skratkou “OTP” sa pre potreby covid automatu myslia výlučne len osoby, ktoré sú plne očkované, testované (od odberu PCR 72 hodín, Ag 48 hodín), alebo ochorenie COVID-19 prekonali za ostatných 180 dní. Pod pojmom “kompletne zaočkovaná osoba” sa pre potreby covid automatu myslia osoby, ktoré sú 14 dní po druhej dávke dvoj-dávkovej vakcíny, 21 dní po jedno-dávkovej vakcíne alebo 14 dní po akejkoľvek dávke, ak osoba prekonala ochorenie COVID-19 za ostatných 180 dní.

Festivalovú sezónu sa už zachrániť nepodarilo

Pavol Smolka z Hudobnej únie Slovenska sa pre Noviny PLUS TV JOJ vyjadril, že nové pravidlá by privítali podstatne skôr, napríklad na začiatku roka ako v susednej Českej republike. "Organizácia veľkých podujatí si vyžaduje omnoho zložitejšiu prípravu a aktuálne opatrenia prišli neskoro, keďže letná festivalová sezóna je reálne na konci," poznamenal Smolka s tým, že v segmente zaznamenali aj masívny odliv personálu, ktorý zabezpečoval či už technickú stránku podujatí, ale aj nevyhnutný servis. 

Pavol Smolka zároveň zdôraznil, že koncert pre 5-tisíc ľudí sa nedá zorganizovať za mesiac. "V zásade sa týmito novými opatreniami nemení vonkoncom nič. Tento semafor v takom znení, v akom je teraz, by mohol reálne niečo zmeniť ak by vyšiel v januári 2021. Len tak by sme mohli zabezpečiť prípravu sezóny, ktorá je dnes aktuálne na konci a dopadla veľmi zle," povedal Smolka pre Noviny PLUS TV JOJ a spomenul aj skutočnosť, že ľudia sa nákupu vstupeniek na kultúrne podujatia obávajú a predajnosť zásadne klesla. 

Komplikácie pre podujatia v predaji

S problémami sa aktuálne vyrovnáva aj divadelný festival Dotyky a Spojenia, ktorý sa každoročne koná v Komornom divadle v Martine. Vstupenky na 50 % kapacity spustili týždeň pred prijatím nových opatrení a behom tejto doby sa všetky vypredali. Predaj však nerátal s aktuálne nastavenými kritériami. Riaditeľ Tibor Kubička pre Noviny PLUS potvrdil, že k téme budú v rámci organizačného tímu sedieť v pondelok a budú vedieť ktorou cestou sa vyberú. 

"Budeme sa musieť rozhodnúť, ktorou cestou sa ako organizátor vyberieme. Ak sa rozhodneme ísť cestou, že interiér bude len pre očkovaných, musíme sa rozhodnúť, ako sa vyrovnáme s podujatiami v exteriéri, alebo s podujatiami pre deti, ktoré sa do 12 rokov neočkujú," špecifikoval Kubička s tým, že otáznikov je momentálne ešte viac, než dosť. "Samozrejme, že našim cieľom je zorganizovať čo najbezpečnejší festival pre našich divákov, ale samozrejme, že cieľom je aj umožniť návštevu festivalu pre maximálny počet divákov," zdôraznil s tým, že rátajú s dodržiavaním všetkých opatrení a zariadia sa aj podľa zverejneného covid automatu. 

V ďalšom nastavení nemá zatiaľ jasno ani Slovenské národné divadlo. Generálny riaditeľ Matej Drlička sa pre Noviny PLUS TV JOJ vyjadril, že detailne sa bude covid automatu pre kultúru venovať tento víkend. 

 

Súvisiace články

Najčítanejšie